Szklane domy PiS

Drukuj

- Kiedy byłeś ostatni raz na zakupach?
- Tydzień temu w Houston.
- Co kupiłeś?
- Linię lotniczą…

Ten powalający dialog, to w istocie poruszająca rozmowa między Anastazją Steel a Christianem Greyem w zaciszu spożywczaka gdzieś w centrum Seattle. Miła historia, kto by nie chciał raz w tygodniu kupować jakieś firmy, gdyby nie to, że rzeczywistość ukazała nam ostatnio naszego, prawdziwie polskiego Christiana Greya, rzecz jasna nie w sferze seksualnej (choć kto go tam wie) a finansowej. W poniedziałek bowiem ukazał się w Newsweeku tekst na temat bardzo prawdopodobnego podejrzenia świadomego ukrywania majątku przez premiera polskiego rządu. Pobocznym, aczkolwiek ważnym, wątkiem tej historii jest udzielenie w kwietniu 2008 roku kredytu na kwotę 2 milionów franków szwajcarskich przez bank BZ WBK, jednoosobowej działalności gospodarczej, którą właścicielka zarejestrowała raptem dwa tygodnie przed podpisaniem umowy kredytowej. Kto był tym szczęśliwcem i dostał kredyt ponad 6 milionów złotych 2 tygodnie po uruchomieniu działalności gospodarczej? Iwona Morawiecka, żona ówczesnego prezesa banku BZ WBK, a obecnie premiera Morawieckiego. To dokładnie ten sam bank, który według słów rzeczonego premiera Morawieckiego ponoć nie udzielał nigdy kredytów w CHF.

Wyjaśnijmy sobie jedno. Sprawa udzielenia kredytu żonie przez męża – prezesa prywatnego banku jest sprawą państwa Morawieckich i właścicieli banku. Jednakże tak długo była to sprawa prywatna, jak długo pan Morawiecki był prezesem tegoż banku. W tej sprawie jednak idzie o udzielenie kredytu na działalność, wiele na to wskazuje, która w dalszym okresie miała służyć (i służy) ukrywaniu majątku państwa Morawieckich, aby go nie musiał ujawniać pan Morawiecki polityk, nie wpisując go do oświadczeń majątkowych wicepremiera i premiera Morawieckiego. A to już nie jest prywatna sprawa państwa Morawieckich, tylko sprawa, którą powinna zająć się prokuratura, zgodnie przecież z powtarzanym, jak mantra, hasłem, że wszyscy są równi wobec prawa.

Procedury bankowe są twarde. Muszą takie być, bo banki to instytucje zaufania publicznego. Dlatego zabezpieczenie każdego kredytu powinno być mocne. Przy nowej działalności przyjmuje się, że co najmniej dwukrotne. Oznacza to, że dom państwa Morawieckich, który najprawdopodobniej stanowił zabezpieczenie owego kredytu, musiał mieć w 2008 roku wartość blisko 12 mln złotych. To już nie jest zegarek ministra Nowaka czy stodoła ministra Szyszko. To pokaźny majątek, którego ukrywanie przed opinią publiczną ma określony cel. A z tekstu Newsweeka wiemy, że nie jest to jedyny majątek rzeczonego małżeństwa. Przypomnijmy – tylko Sławomir Nowak poniósł odpowiedzialność za zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym. Zapewne i bez wątpienia dlatego, że wszyscy, bez wyjątku, są równi wobec prawa.

Nie chodzi mi o zaglądanie w kieszeń panu Morawieckiemu, uczył się, studiował, został bankowcem, potem prezesem, miał farta w życiu, chwała mu za to, ale my dzisiaj rozmawiamy o polityku, a tu kończy się granica prywatności. Nikt nikogo nie zmusza do bycia politykiem, to decyzja dobrowolna każdego i każdy musi sobie zdawać sprawę z tego, że gdy przekracza granicę, staje się osobą publiczną. A tu żarty się kończą, zwłaszcza gdy ów polityk jest szefem polskiego rządu. Każdy zatem normalnie myślący Polak musi zadać sobie pytanie, i nie tylko sobie, po co prezes Rady Ministrów ukrywa swój majątek i przed kim? Czy aby tylko przed suwerenem (czyli wyborcami PiS), którzy mogą mieć problem ze zrozumieniem, że Mateusz Morawiecki, który ma walczyć z elitami III RP, sam jest tych elit wiodącym przedstawicielem z majątkiem wart setki milionów złotych? A może to proceder mający na celu ucieczkę od podatków? Panie premierze prawdziwie polskiego, patriotycznego rządu, ejże!

Tweet z pytaniem kto w Polsce może otrzymać taki kredyt z dwutygodniową historią firmy na tę chwilę osiągnął już ponad 1250 polubień, co oznacza, że nie jest to temat kompletnie bez znaczenia. Wysyp informacji o prawdziwej twarzy władzy, spowodował, że chyba coś w narodzie pęka. Jeszcze jakoś udało się przetrwać wiadomości o nagrodach i premiach, które próbowano porównywać do poprzednich rządów (całkiem bezpodstawnie), ale pozostałe tematy stają się już bardzo kłopotliwe dla władzy. Ustawa o IPN i skłócenie Polski z całym wolnym światem, próba sprzedaży szklanego wieżowca na Srebrnej przez podstawioną cypryjską spółkę w celu uniknięcia podatków (gdzie ta walka PiS z rajami podatkowymi?) a teraz ta bulwersująca sprawa z majątkiem namaszczonego przez prezesa na premiera rządu elitarnego bankowca III RP. Wszystko zaczyna się sypać Kaczyńskiemu. Już tylko mu stawianie pomników zostało na siłę. I nachapanie się do 2019 roku, ile się da… Zniknął gdzieś, co nie dziwi. Gorzej, że nie widać też szefów partii opozycyjnych. Gdzie konferencje prasowe i briefingi z pytaniami do rządzących?

Kiedy będziecie zastanawiać się dlaczego partia Kaczyńskiego stanowi taki monolit, pomyślcie o tym, jak PiS dba o swoich ludzi. Tam każdy dostanie nagrodę. Kaczyński stworzył organizację polityczno-biznesową, żerującą na budżecie państwa, w której pamięta się o wiernych. Podstawą tej organizacji jest rotacja w spółkach skarbu państwa i na wysokich stanowiskach urzędniczych. Rok, góra dwa i wymiana. Następny ma się ustawić do końca życia. To dlatego Kaczyński potrzebuje dwóch czy trzech kadencji. Bo rodziny są tam wielodzietne i przyjaciół sporo. Ale te konfitury nie są dla każdego. Suweren ma się zaspokoić comiesięcznym datkiem w kwocie 500 zł nie na każde dziecko i tyle. Smakołyki są dla wybranych – to czysty wzorzec z PRL-u.

Hasłami przewodnimi kampanii PiS, powtarzanymi bezczelnie przez premier Szydło przy każdej okazji, były groteskowe dziś słowa: pokora, praca, umiar, roztropność i uczciwość, uzupełniane frazą: wystarczy nie kraść. Patrząc na cały ten czas od przejęcia władzy przez obóz prawicy do dziś, można mieć nieodparte wrażenie, graniczące z pewnością, że słowa te były tylko swoistą grą fałszywych dźwięków, które miały zagrzać do boju karne oddziały wyborców, w istocie zaś politycy prawicy śmieją się z nich po kątach do rozpuku. Czytając ostatnie doniesienia prasowe, zadać można sobie pytanie: czy jesteśmy już republiką bananową? Do jasnej cholery! Polska to przecież kraj w samym środku Europy, będący członkiem elitarnego klubu jakim jest Unia Europejska! Swoistym koktajlem czarnego humoru są wczorajsze komentarze umieszczone na twitterowym profilu prezydenta Dudy, mówiące jakim to wielkim i wspaniałym krajem od dwóch lat jest Polska i jakim to niezłomnym politykiem jest sam pan prezydent. Każdy tweet skutecznie skomentował Marcin Bosacki, odnosząc się krótkimi komentarzami do tych wpisów. Ja dodam tylko – panie prezydencie, proszę najpierw zaprzysiąc legalnie wybranych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, a dopiero później możemy zastanawiać się nad pańską niezłomnością i elementarną uczciwością. Na obowiązującą Konstytucję przysięgał pan przed narodem, dodając, widać nic nie znaczącą frazę, “tak mi dopomóż Bóg”! Tymczasem to czyny, a nie puste słowa, świadczą o człowieku a o polityku zwłaszcza.

Hasłem wyborczym kampanii Baracka Obamy w 2008 roku było „We Can!”. Hasłem wszystkich wolnych obywateli, którym nie jest obojętny los tego kraju, powinno być: “We Must!”. Każdy świadomy obywatel nie może sobie dziś już pozwolić na luksus lenistwa i tumiwisizmu, tłumacząc to jałowym “nic ode mnie nie zależy”. Jak widać – wiele zależy. Czekający nas maraton wyborczy będzie w istocie starciem między koncepcją państwa z minionej epoki a Polską z aspiracjami. Dzisiejszy obóz władzy nie ma żadnej wizji Polski przyszłości, grzebie się tylko w zakłamanej historii, grobach i trumnach, niczego konkretnego nie oferując choćby młodemu pokoleniu, które już za kilka, kilkanaście lat będzie budować to państwo. Na jaką modłę i jakie podobieństwo? Państwa z ubiegłego wieku?

YES, WE MUST!

 

Good night and good luck Państwu.

 

Czytaj również